(DHI Media/Joe Dray)
(DHI Media/Joe Dray)

HARROD — Columbus Grove made a clean sweep at the NWC Track Championship on Saturday. Lincolnview finished third for both the girls and boys while the Knights finished fifth and the Crestview girls team finished eight.

Leading the way for the Lancers was Brad Korte, who for the second year in a row, won four events. Korte won the 100m dash in a school record time of 10.97. He also won the 200m dash and the long jump. Brad anchored the winning 4x100 relay (44.86) which included Logan Williams, Dylan Schimmoeller and Camden Miller. Other event winners included Karter Tow who won the 3200m run in a time of 10:07.85. Alek Bowersock was NWC Champion in the 1600m run with a career best time of 4:37.

Other NWC placers for the Lancers were Logan Williams who was runner up in the 200m dash (23.05) and the long jump (19’9”). Alek Bowersock placed third in the 800m run (2:07). The boys 4x800 relay was 2nd (Jacob Keysor, Karter Tow, Joe Sadowski, Alek Bowersock). Daegan Hatfield placed third in the high jump.

First team NWC placers for the Lady Lancers included two Runner up finishes. Brayden Langdon was second in the 400m dash and Madison Langdon was second in the 3200m run. Sami Sellers placed third in the discus. The girls 4x800 relay was 3rd (Madison Langdon, Victoria Snyder, Madeline Snyder, Rylee Byrne).

“We had some really amazing performances the two days at NWC,” said Lincolnview coach Matt Langdon. “The boys team responded well on Saturday. Our team goal was to win the meet, but Columbus Grove also had a great meet and we were unable to catch them. Despite that, the boy’s scored more than we expected and finished higher than any boys team in school history at the NWC meet. The kids have had an incredible year and are excited to see how the year ends.”

Final results below.

Event 1 girls 4x800m relay

1 Columbus Grove 10:27.03

2 spencerville 10:41.82

3 Bluffton 11:08.70

4 Lincolnview 11:09.10

5 Crestview 12:26.39

6 Allen East 13:13.78

Event 2 boys 4x800m relay

1 Columbus Grove 8:20.98

2 Lincolnview 8:33.32

3 Bluffton 8:44.09

4 Allen East 9:22.54

5 Spencerville 9:36.11

6 Crestview 9:54.22

7 Jefferson 10:11.89

8 Ada 10:51.22

Event 3 girls 100m hurdles

Finals

1 Nelaya Burden [702] Spencerville 14.51

2 Rachel Kanney [929] Allen East 16.71

3 Josie McGue [907] Jefferson 17.37

4 Amy vorst [632] Columbus Grove 17.72

5 Jessica Weller Paulding 18.25

6 Olivia Green [863] Ada 18.57

7 Makena Doseck [618] Columbus Grove 18.93

8 Kylie Mckenzie Allen East 20.44

Prelims

1 Nelaya Burden [702] Spencerville 14.58 q

2 Rachel Kanney [929] Allen East 16.80 q

3 Josie McGue [907] Jefferson 17.63 q

4 Amy Vorst [632] Columbus Grove 17.84 q

5 Jessica Weller Paulding 18.28 q

6 Kylie Mckenzie Allen East 18.65 q

7 Makena Doseck [618] Columbus Grove 18.85 q

8 Olivia Green [863] Ada 19.00 q

9 Emme Prine [705] Spencerville 19.56

10 Madalyn Ward [123] Crestview 19.69

10 Molly Zimmerman [852] ada 19.69

12 Jocelyn Lafountain Paulding 19.75

13 Cassidy Sell [109] Lincolnview 20.69

14 Jenna Illig [920] Jefferson 21.03

15 Faith Keezer [137] Crestview 22.72

Event 4 boys 110m hurdles

Finals

1 Conner Holmes [764] Spencerville 15.62

2 Xavier Dunifon [40] Bluffton 15.68

3 Jon Banal [608] Columbus Grove 15.87

4 Owen Carnahan Paulding 15.88

5 Drew Brenneman [172] Lincolnview 16.31

6 Josiah Updegrove [101] Crestview 16.44

7 Nick Baughman Allen East 17.03

Prelims

1 Jon Banal [608] Columbus Grove 15.85 q

2 Conner Holmes [764] spencerville 16.16 q

3 Owen Carnahan Paulding 16.20 q

4 Xavier Dunifon [40] Bluffton 16.26 q

5 Drew Brenneman [172] Lincolnview 17.00 q

6 Josiah Updegrove [101] crestview 17.06 q

7 Nick Baughman Allen East 17.32 q

8 Alex Morgan [808] Ada 17.53 q

9 Ethan Bogart [42] Bluffton 18.78

10 Heath Gaskill [761] Spencerville 18.97

11 Jordan Updegrove [105] Crestview 19.03

12 Derek Birkemeier [641] Columbus Grove 20.37

Event 5 girls 100m dash

Finals

1 Rylee Sybert [619] Columbus Grove 12.32

2 Nelaya Burden [702] Spencerville 12.44

3 Becca Choi [612] Columbus Grove 13.04

4 Rachel Kanney [929] Allen East 13.09

5 Kylie Stackhouse [9] Bluffton 13.19

6 Gillian Goecke [707] Spencerville 13.25

7 Brayden Langdon [107] Lincolnview 13.47

8 Mackenzie Leeth [102] Crestview 14.06

Prelims

1 Nelaya Burden [702] Spencerville 12.70 q

2 Rylee Sybert [619] Columbus Grove 13.01 q

3 Brayden Langdon [107] Lincolnview 13.33 q

4 Gillian Goecke [707] Spencerville 13.38 q

5 Kylie Stackhouse [9] Bluffton 13.40 q

6 Becca Choi [612] Columbus Grove 13.57 q

7 Mackenzie Leeth [102] crestview 13.58 q

8 Rachel Kanney [929] Allen East 13.72 q

9 Adrine Goble [924] Allen East 13.81

10 Olivia Setzer [50] Bluffton 13.83

11 Arin Williams [122] Lincolnview 14.00

12 Maggie Manz Paulding 14.15

12 Josie McGue [907] Jefferson 14.15

14 Kyra Foust [908] Jefferson 14.22

15 Heather Hankins [869] Ada 14.31

16 Janae Pease Paulding 14.43

17 Chelsea Talyor Crestview 14.84

Event 6 boys 100m dash

Finals

1 Brad Korte [185] Lincolnview 10.97

2 Wade Sheets [120] Crestview 11.16

3 Kole Mckee [969] Jefferson 11.23

4 Baylor Garmatter [4] Bluffton 11.31

5 Logan Williams [180] Lincolnview 11.36

6 Cannon Johnson [740] Spencerville 11.37

7 Deandre Nassar [27] Bluffton 11.50

8 Dylan Baughman [749] Spencerville 11.53

Prelims

1 Kole Mckee [969] Jefferson 11.72 q

2 Logan Williams [180] Lincolnview 11.73 q

3 Wade Sheets [120] Crestview 11.75 q

4 Deandre Nassar [27] Bluffton 11.85 q

5 Baylor Garmatter [4] Bluffton 11.99 q

6 Brad Korte [185] Lincolnview 12.05 q

7 Dylan Baughman [749] Spencerville 12.13 q

8 Cannon Johnson [740] Spencerville 12.14 q

9 Keagan Hull [826] Ada 12.35

10 Austin Mckenzie [964] Allen East 12.36

11 Albert Hughes Allen East 12.48

12 Josh Smith [602] Columbus Grove 12.54

13 Jacob Deisler Paulding 12.58

14 Seth Estle [958] Jefferson 12.70

15 Collin Metzger [624] Columbus Grove 12.79

16 Drew Lumpkins Paulding 12.96

17 Dalton Castle [110] Crestview 13.45

18 Sam Hibbard [812] Ada 13.66

Event 7 girls 4x200m relay

Finals

1 Spencerville 1:50.92

2 Bluffton 1:52.28

3 Columbus grove 1:55.16

4 Paulding 1:59.09

5 Allen East 1:59.19

6 Lincolnview 1:59.86

7 Jefferson 1:59.87

8 Crestview 2:02.09

Prelims

1 Spencerville 1:51.14 q

2 Bluffton 1:53.62 q

3 Columbus Grove 1:58.00 q

4 Paulding 1:59.31 q

5 Jefferson 2:01.04 q

6 Allen East 2:02.01 q

7 Lincolnview 2:03.20 q

8 Crestview 2:04.40 q

9 Ada 2:11.35

Event 8 boys 4x200m relay

Finals

1 Crestview 1:34.50

2 Spencerville 1:35.20

3 Columbus Grove 1:36.72

4 Ada 1:36.81

5 Lincolnview 1:38.43

6 Paulding 1:39.37

7 Allen East 1:40.69

8 Jefferson 1:41.97

Prelims

1 Spencerville 1:35.87 q

2 Columbus Grove 1:38.50 q

3 Ada 1:39.35 q

4 Crestview 1:40.24 q

5 Paulding 1:40.82 q

6 Allen East 1:41.61 q

7 Jefferson 1:43.13 q

8 Lincolnview 1:43.40 q

Event 9 girls 1600m run

1 Alyssa Ellerbrock [604] Columbus Grove 5:29.67

2 Erin Downing [610] Columbus Grove 5:33.67

3 Lillee Stewart [714] Spencerville 5:45.09

4 Ragen Harting [109] Crestview 5:49.70

5 Clara Mathews [45] Bluffton 5:52.86

6 Madison Langdon [101] Lincolnview 5:58.89

7 Emily Dienstberger [917] Jefferson 6:01.20

8 Torie Bockey [703] Spencerville 6:03.36

9 Victoria Snyder [110] Lincolnview 6:09.26

10 Elyse Manz Paulding 6:24.95

11 Lauryn Black [110] Crestview 6:31.82

12 Addison Jones [902] Allen East 6:36.67

13 Alexandria Ade Paulding 6:59.54

14 Lizzie Chung [919] Jefferson 7:16.39

15 Paige Cole [877] Ada 7:22.92

Event 10 boys 1600m run

1 Alek Bowersock [159] Lincolnview 4:37.01

2 Caleb Stechschulte [611] Columbus Grove 4:38.36

3 Jackson Steinmetz [18] Bluffton 4:39.16

4 Carson Closson [601] Columbus Grove 4:42.01

5 Jacob Keysor [177] Lincolnview 4:48.07

6 Bailey Manz Paulding 4:49.64

7 Deyton Price Paulding 5:07.61

8 Keagan Gaskill [763] Spencerville 5:10.89

9 Hunter Sidle [940] Allen East 5:13.09

10 Dayton Schuerman [115] Crestview 5:16.54

11 Hayden Tomlinson [118] Crestview 5:17.09

12 Mason Hutchinson [926] Allen East 5:28.70

13 Seth Clark [759] Spencerville 5:33.98

14 Josh Radler [981] Jefferson 5:35.80

15 Seth Swaney [805] Ada 5:53.76

16 Keegan Giddens [809] Ada 6:07.20

17 John Radler [962] Jefferson 6:55.70

Event 11 girls 4x100m relay

1 Spencerville 52.80

2 Columbus Grove 53.84

3 Allen East 54.69

4 Bluffton 55.03

5 Jefferson 55.90

6 Crestview 56.09

7 Lincolnview 57.03

Event 12 boys 4x100m relay

1 Lincolnview 44.82

2 Columbus Grove 45.46

3 Crestview 45.47

4 Bluffton 45.48

5 Jefferson 45.75

6 Spencerville 46.07

7 Ada 48.59

Event 13 girls 400m dash

Finals

1 Rylee Sybert [619] Columbus Grove 1:01.16

2 Brayden Langdon [107] Lincolnview 1:03.44

3 Raigan Staup [704] Spencerville 1:04.07

4 Brenna Hissong [857] Ada 1:04.87

5 Maggie Manz Paulding 1:05.22

6 Janae Pease Paulding 1:05.22

7 Morgan Deffenbaugh [627] Columbus Grove 1:07.10

8 Brooke Bockey [708] Spencerville 1:08.71

Prelims

1 Raigan Staup [704] Spencerville 1:02.90 q

2 Brayden Langdon [107] Lincolnview 1:03.92 q

3 Rylee Sybert [619] Columbus Grove 1:04.20 q

4 Janae Pease Paulding 1:04.67 q

5 Maggie Manz Paulding 1:05.22 q

6 Brenna Hissong [857] Ada 1:05.99 q

7 Morgan Deffenbaugh [627] Columbus Grove 1:07.08 q

8 Brooke Bockey [708] Spencerville 1:08.95 q

9 Anabel Alexander [856] Ada 1:10.28

10 Chelsea Talyor Crestview 1:12.00

11 Maddie McClure [911] Jefferson 1:16.42

12 Madelyn Dunn [108] Lincolnview 1:18.66

13 Tiffany Thompson [106] Crestview 1:22.46

Event 14 boys 400m dash

Finals

1 Hunter Kesler Paulding 51.35

2 Baylor Garmatter [4] Bluffton 51.51

3 Caylib Pruett [114] Crestview 53.16

4 Michael Crouse [806] Ada 54.10

5 Caden Watkins [602] Columbus Grove 54.28

6 Dane Selby [620] Columbus Grove 54.81

7 Albert Hughes Allen East 55.56

8 Daegan Hatfield [195] Lincolnview 55.78

Prelims

1 Baylor Garmatter [4] Bluffton 51.52 q

2 Michael Crouse [806] Ada 53.31 q

3 Hunter Kesler Paulding 53.56 q

4 Caden Watkins [602] Columbus Grove 54.92 q

5 Caylib Pruett [114] Crestview 55.45 q

6 Dane Selby [620] Columbus Grove 55.60 q

7 Albert Hughes Allen East 56.21 q

8 Daegan Hatfield [195] Lincolnview 56.30 q

9 Colton Trenkamp [182] Lincolnview 56.53

10 Jordan Perrott [127] Crestview 56.56

11 Jonathon Schriner [5] Bluffton 59.70

12 Cody Redman [953] Jefferson 1:00.00

13 Luke McCullough Paulding 1:01.42

14 Heath Gaskill [761] Spencerville 1:01.63

15 Ethan Martinez [758] Spencerville 1:01.76

16 Aiden Robey Allen East 1:02.00

17 Julian Grant [963] Jefferson 1:03.24

Event 15 girls 300m hurdles

Finals

1 Nelaya Burden [702] Spencerville 46.61

2 Claire Schweller Paulding 50.34

3 Rachel Kanney [929] Allen East 50.68

4 Anamya Truex Allen East 51.37

5 Olivia Green [863] Ada 51.66

6 Abigail Gladwell [615] Columbus Grove 52.81

7 Jessica Weller Paulding 54.00

8 Emme Prine [705] Spencerville 56.97

Prelims

1 Nelaya Burden [702] Spencerville 48.65 q

2 Rachel Kanney [929] Allen East 51.35 q

3 Anamya Truex Allen East 52.33 q

4 Jessica Weller Paulding 52.92 q

5 Claire Schweller Paulding 53.03 q

6 Abigail Gladwell [615] Columbus Grove 53.81 q

7 Olivia Green [863] Ada 54.16 q

8 Emme Prine [705] Spencerville 55.62 q

9 Josie McGue [907] Jefferson 56.69

10 Makena Doseck [618] Columbus Grove 58.10

11 Cassidy Sell [109] Lincolnview 58.34

12 Madalyn Ward [123] Crestview 1:00.54

13 Jenna Illig [920] Jefferson 1:00.78

14 Molly Zimmerman [852] Ada 1:01.72

Event 16 boys 300m hurdles

Finals

1 Xavier Dunifon [40] Bluffton 39.89

2 Jon Banal [608] Columbus Grove 41.94

3 Owen Carnahan Paulding 41.94

4 Josiah Updegrove [101] Crestview 42.97

5 Ethan Bogart [42] Bluffton 43.60

6 Drew Brenneman [172] Lincolnview 44.03

7 Jackson Goecke [747] Spencerville 44.07

8 Nick Baughman Allen East 45.37

Prelims

1 Xavier Dunifon [40] Bluffton 40.92 q

2 Jon Banal [608] Columbus Grove 42.40 q

3 Jackson Goecke [747] Spencerville 43.58 q

4 Owen Carnahan Paulding 43.85 q

5 Ethan Bogart [42] Bluffton 45.04 q

6 Josiah Updegrove [101] Crestview 45.41 q

7 Nick Baughman Allen East 46.37 q

8 Drew Brenneman [172] Lincolnview 47.34 q

9 Derek Birkemeier [641] Columbus Grove 48.32

10 Jordan Updegrove Crestview 49.69

11 Jorden Wilson [930] Allen East 51.37

12 Anthony Bodine [967] Jefferson 54.19

13 Isaac Williams [811] Ada 56.19

Event 17 girls 800m run

1 Alyssa Ellerbrock [604] Columbus Grove 2:27.29

2 Erin Downing [610] Columbus Grove 2:28.09

3 Erin Hotmire [42] Bluffton 2:32.51

4 Tori Buggert [706] Spencerville 2:37.76

5 Ragen Harting [109] Crestview 2:38.26

6 Emily Dienstberger [917] Jefferson 2:38.82

7 Torie Bockey [703] Spencerville 2:40.67

8 Anabel Alexander [856] Ada 2:45.26

9 Laykin Garmatter [52] Bluffton 2:49.51

10 Rylee Byrne [105] Lincolnview 2:50.30

11 Addison Jones [902] Allen East 2:53.42

12 Dylan Carey [116] Lincolnview 2:55.32

13 Alexandria Ade Paulding 2:58.07

14 Lauryn Black [110] Crestview 3:02.01

15 Lizzie Chung [919] Jefferson 3:06.95

16 Karli Phlipot Paulding 3:17.70

Event 18 boys 800m run

1 Bailey Manz Paulding 2:05.51

2 Breece Pingle [606] Columbus Grove 2:07.29

3 Alek Bowersock [159] Lincolnview 2:07.48

4 Tanner Smith [621] Columbus Grove 2:08.26

5 Joe Sadowski [193] Lincolnview 2:08.82

6 Baylor Garmatter [4] Bluffton 2:09.98

7 Miguel Jordan [802] Ada 2:10.54

8 Luke Young [7] Bluffton 2:11.06

9 Cade Elling [741] Spencerville 2:18.92

10 Kayne Miller [986] Jefferson 2:21.30

11 Hayden Tomlinson [118] Crestview 2:24.64

12 Camron Cearns [112] Crestview 2:24.95

13 Mason Hutchinson [926] Allen East 2:27.64

14 Carson Hissong [818] Ada 2:28.72

15 Reed Miller [744] Spencerville 2:34.80

Event 19 girls 200m dash

Finals

1 Rylee Sybert [619] Columbus Grove 26.01

2 Nelaya Burden [702] Spencerville 26.80

3 Kylie Stackhouse [9] Bluffton 27.43

4 Brayden Langdon [107] Lincolnview 27.58

5 Ariana McMichael [712] Spencerville 28.14

6 Arin Williams [122] Lincolnview 28.47

7 Adrine Goble [924] Allen East 28.77

8 Savanah Ridenour [631] Columbus Grove 28.81

Prelims

1 Nelaya Burden [702] Spencerville 26.95 q

2 Kylie Stackhouse [9] Bluffton 27.94 q

3 Rylee Sybert [619] Columbus Grove 27.98 q

4 Ariana McMichael [712] Spencerville 28.25 q

5 Brayden Langdon [107] Lincolnview 28.36 q

6 Savanah Ridenour [631] Columbus Grove 28.44 q

7 Adrine Goble [924] Allen East 28.91 q

8 Claire Schweller Paulding 29.03

9 Arin Williams [122] Lincolnview 29.35 q

10 Maggie Manz Paulding 29.37

11 Brenna Hissong [857] Ada 29.94

12 Maddie McClure [911] Jefferson 30.03

13 Mackenzie Leeth [102] Crestview 30.53

14 Heather Hankins [869] Ada 30.97

15 Donna Decker [918] Jefferson 32.78

16 Tiffany Thompson [106] Crestview 35.12

Event 20 boys 200m dash

Finals

1 Brad Korte [185] Lincolnview 22.77

2 Logan Williams [180] Lincolnview 23.05

3 Hunter Kesler Paulding 23.46

4 Zac Ridenour [610] Columbus Grove 23.92

5 Darrin Nihiser [121] Crestview 23.97

6 Dylan Baughman [749] Spencerville 24.00

7 Jayden Mays [3] Bluffton 24.18

8 Keagan Hull [826] Ada 24.31

Prelims

1 Brad Korte [185] Lincolnview 22.82 q

2 Dylan Baughman [749] Spencerville 23.61 q

3 Logan Williams [180] Lincolnview 23.72 q

4 Hunter Kesler Paulding 23.77 q

5 Darrin Nihiser [121] Crestview 24.00 q

6 Keagan Hull [826] Ada 24.22 q

7 Jayden Mays [3] Bluffton 24.37 q

8 Zac Ridenour [610] Columbus Grove 24.44 q

9 Dillon Underwood [135] Crestview 24.53

10 Eli Lemley [9] Bluffton 24.60

11 Albert Hughes Allen East 24.91

12 Josh Smith [602] Columbus Grove 25.09

13 Austin Mckenzie [964] Allen East 25.21

14 Drew Armstead [742] Spencerville 25.25

15 Brian Manz Paulding 25.44

16 Brayden McClure [952] Jefferson 26.22

Event 21 girls 3200m run

1 Alyssa Ellerbrock [604] Columbus Grove 12:21.92

2 Madison Langdon [101] Lincolnview 12:36.32

3 Leanndra Price [609] Columbus Grove 12:47.16

4 Lillee Stewart [714] Spencerville 13:22.48

5 Victoria Snyder [110] Lincolnview 13:46.16

6 Elyse Manz Paulding 13:47.61

7 Rylie Edgington [718] Spencerville 13:53.23

8 Olivia Parker [64] Bluffton 15:05.86

Event 22 boys 3200m run

1 Karter Tow [154] Lincolnview 10:07.85

2 Jordan Bellman [617] Columbus Grove 10:15.67

3 Jackson Steinmetz [18] Bluffton 10:17.41

4 Carson Closson [601] Columbus Grove 10:33.95

5 Tanner Pinks [17] Bluffton 10:43.67

6 Jacob Keysor [177] Lincolnview 11:03.45

7 Hunter Sidle [940] Allen East 11:11.30

8 Deyton Price Paulding 11:38.41

9 Hogan Lee [748] Spencerville 12:12.73

10 Keagan Gaskill [763] Spencerville 12:23.90

11 Cameron Cearns [111] Crestview 12:29.82

12 Jacob McConnahea [954] Jefferson 13:05.23

13 Jared Shea [946] Allen East 13:21.95

Event 23 girls 4x400m relay

1 Paulding 4:22.20

2 Columbus Grove 4:22.51

3 Spencerville 4:28.01

4 Bluffton 4:37.07

5 Lincolnview 4:41.09

6 Crestview 4:44.36

7 Ada 4:47.82

8 Allen East 5:15.06

Event 24 boys 4x400m relay

Finals

1 Crestview 3:33.69

2 Paulding 3:37.64

3 Bluffton 3:38.13

4 Columbus Grove 3:42.73

5 Lincolnview 3:45.82

6 Jefferson 3:48.36

7 Ada 3:56.94

8 Allen East 3:59.20

Prelims

1 Ada 3:34.01 q

2 Bluffton 3:35.16 q

3 Lincolnview 3:46.09 q

4 Columbus Grove 3:46.64 q

5 Crestview 3:52.19 q

6 Paulding 3:56.40 q

7 Allen East 3:57.88 q

8 Jefferson 4:00.00 q

9 Spencerville 4:08.92

Event 25 girls discus throw

1 Madisyn Maag [670] Columbus Grove 118’09.00”

2 Arielle O’Neal [80] Bluffton 110’02.00”

3 Sami Sellers [120] Lincolnview 109’03.00”

4 Cassidy Brinkman [675] Columbus Grove 103’06.00”

5 Kottia Williams [724] Spencerville 100’07.00”

6 Lauren Criblez [916] Allen East 100’02.00”

7 Olivia Goecke [721] Spencerville 100’00.00”

8 Alex Rodriguez Allen East 95’05.00”

9 Jasmine Leimgruber [882] Ada 90’00.00”

10 Leah Nusbaum Paulding 82’09.00”

11 Delaney Keysor [125] Lincolnview 81’04.00”

12 Maddy Lamb [144] Crestview 80’11.00”

13 Cierra Ackerman [46] Bluffton 75’08.00”

14 Katie Strayer Paulding 73’10.00”

15 Kylie Shafer [884] Ada 70’00.00”

16 Kiara Anderson [143] Crestview 65’00.00”

17 Tyra Moyar [922] Jefferson 58’01.00”

18 Aliyah Smith [925] Jefferson 46’03.00”

Event 26 boys discus throw

1 Ethan Halker [643] Columbus Grove 150’02.00”

2 Reece Hodge-Miller [770] Spencerville 140’08.00”

3 Robert Gonzalez [180] Crestview 130’05.00”

4 Seth Schwartz [762] Spencerville 129’11.00”

5 Noah Mattson [834] Ada 127’08.00”

6 Gabe Criblez [941] Allen East 121’02.00”

7 Logan Teman [978] Jefferson 119’11.00”

8 Reagan Clymer [665] Columbus Grove 118’03.00”

9 Isaiah Laturner [134] Crestview 116’05.00”

10 Riley Coil Paulding 112’06.00”

11 Aaron Tabler [34] Bluffton 107’08.00”

12 Deandre Nassar [27] Bluffton 95’05.00”

13 Garrett Rettig [820] Ada 91’04.00”

14 Alek Winner [945] Allen East 91’02.00”

15 Brendan Hornish Paulding 89’09.00”

16 Alex Rosbaugh [189] Lincolnview 87’01.00”

17 Ethan Crow [184] Lincolnview 79’06.00”

Event 27 girls high jump

1 Anamya Truex Allen East 4’10.00”

2 Chelsea Taylor [101] Crestview 4’10.00”

2 Pearl Lewandowski [37] Bluffton 4’10.00”

4 Kristen Razo Paulding 4’08.00”

5 Lilyan Goecke [709] Spencerville 4’06.00”

6 Amy Vorst [632] Columbus Grove 4’06.00”

6 Cora Bischoff [54] Bluffton 4’06.00”

8 Emme Prine [705] Spencerville 4’06.00”

9 Becca Choi [612] Columbus Grove 4’04.00”

9 Anabel Alexander [856] Ada 4’04.00”

9 Paige Cole [877] Ada 4’04.00”

12 Baylee March Paulding 4’04.00”

Chloe Zellmann Allen East nm

Event 28 boys high jump

1 Zeke Halker [613] Columbus Grove 5’10.00”

2 Gabe Clement [622] Columbus Grove 5’10.00”

3 Daegan Hatfield [195] Lincolnview 5’10.00”

3 Philip Gautier [804] Ada 5’10.00”

5 Matt Daws [26] Bluffton 5’08.00”

6 Jack Edwards [43] Bluffton 5’08.00”

7 Jackson Goecke [747] Spencerville 5’08.00”

8 Ian Dellifield [828] Ada 5’06.00”

Camden Miller [170] Lincolnview nm

Dayton Schuerman [115] Crestview nm

Julian Grant [963] Jefferson nm

Bailey Manz Paulding nm

Cade Elling [741] Spencerville nm

Event 29 girls long jump

1 Kylie Stackhouse [9] Bluffton 14’05.00”

2 Amy Vorst [632] Columbus Grove 14’04.50”

3 Cadence Frew [701] Spencerville 14’04.00”

4 Addison Bonnell [605] Columbus Grove 13’11.25”

5 Olivia Green [863] Ada 13’10.50”

6 Bella Basinger [48] Bluffton 13’06.00”

7 Julia Stetler [135] Lincolnview 13’05.00”

8 Chelsea Taylor [101] Crestview 13’02.00”

9 Raegan Boley [111] Lincolnview 12’11.00”

10 Brenna Hissong [857] Ada 12’08.50”

11 Brooke Bockey [708] Spencerville 12’06.00”

12 Jenna Illig [920] Jefferson 12’04.00”

13 Chloe Zellmann Allen East 12’03.00”

14 Haley Sheets [125] Crestview 12’02.00”

15 Kristen Razo Paulding 11’04.00”

16 Ashley Huck Allen East 10’10.05”

Mary Cate Panico Paulding nm

Event 30 boys long jump

1 Brad Korte [185] Lincolnview 19’10.00”

2 Logan Williams [180] Lincolnview 19’09.00”

3 Philip Gautier [804] Ada 19’01.75”

4 Matt Daws [26] Bluffton 18’03.50”

5 Dillon Underwood [135] Crestview 17’08.75”

6 Jon Banal [608] Columbus Grove 17’07.50”

7 Cannon Johnson [740] Spencerville 17’05.25”

8 Zac Ridenour [610] Columbus Grove 17’04.50”

9 Nicholas Beach [12] Bluffton 17’03.50”

10 Brian Manz Paulding 15’08.50”

11 Dalton Castle [110] Crestview 15’02.50”

12 Garrett Hart [985] Jefferson 15’01.75”

13 Ty Miller [822] Ada 15’00.00”

14 Ethan Martinez [758] Spencerville 14’11.75”

15 Julian Grant [963] Jefferson 14’05.50”

16 Ashton Neff [947] Allen East 14’00.00”

17 Alex Heck Paulding 11’01.50”

Jorden Wilson [930] Allen East nm

Event 31 girls shot put

1 Kennedy Flores [684] Columbus Grove 39’09.00”

2 Madisyn Maag [670] Columbus Grove 37’05.50”

3 Lauren Criblez [916] Allen East 36’09.00”

4 Alex Carter [729] Spencerville 35’03.50”

5 Arielle O’Neal [80] Bluffton 34’09.25”

6 Leah Nusbaum Paulding 33’08.00”

7 Maddy Lamb [144] crestview 31’03.50”

8 Elizabeth Wright [61] bluffton 30’10.00”

9 Kylie Shafer [884] Ada 30’08.75”

10 Sami Sellers [120] Lincolnview 28’10.50”

11 Kesewa Akyeampong [883] Ada 28’07.50”

12 Devyn Hopkins [922] Allen East 28’03.50”

13 Brooklyn Godsey [725] Spencerville 27’01.50”

14 Delaney Keysor [125] Lincolnview 25’05.00”

15 Olivia Radel [924] Jefferson 23’05.50”

16 Katie Strayer Paulding 22’04.75”

17 Kiara Anderson [143] Crestview 22’02.00”

18 Alexa Chung [923] Jefferson 20’09.25”

Event 32 boys shot put

1 Hunter Roethlisberger [657] Columbus Grove 50’06.00”

2 Noah Mattson [834] Ada 49’02.75”

3 Seth Schwartz [762] Spencerville 45’01.50”

4 Deandre Nassar [27] Bluffton 44’10.75”

5 Ethan Halker [643] Columbus Grove 41’07.75”

6 Elijah Yahl [760] Spencerville 38’07.50”

7 Aaron Tabler [34] Bluffton 38’06.50”

8 Isaiah Laturner [134] Crestview 37’08.50”

9 Robert Gonzalez [180] Crestview 37’01.00”

10 Cole Austin Allen East 36’11.00”

11 Gabe Criblez [941] Allen East 35’10.25”

12 Ethan Crow [184] Lincolnview 34’03.25”

13 Brendan Hornish Paulding 34’01.25”

14 Carter Nelson [832] Ada 33’11.25”

15 Riley Coil Paulding 33’06.00”

16 Logan Teman [978] Jefferson 32’00.00”

17 Alex Rosbaugh [189] Lincolnview 31’06.75”

Event 33 girls pole vault

1 Claire Schweller Paulding 10’00.00”

2 Nora Dellifield [862] Ada 9’06.00”

3 Cassie Heilman [630] Columbus Grove 8’00.00”

3 Kiersten Closson [616] Columbus Grove 8’00.00”

5 Baylee March Paulding 7’06.00”

5 Lauren Rhodes [38] Bluffton 7’06.00”

5 Kinsey Helser [915] Allen East 7’06.00”

8 Gabby Scott [907] Allen East 7’00.00”

9 Alivia Carpenter [906] Jefferson 6’06.00”

Izzy Donnelly [133] Lincolnview nm

Cheyenne Linton [153] Lincolnview nm

Ellie Nickel [49] Bluffton nm

Event 34 boys pole vault

1 Gabe Clement [622] Columbus Grove 12’00.00”

2 Hunter Kesler Paulding 11’06.00”

3 Evan Hopkins [603] Columbus Grove 11’00.00”

4 Dale Smith [745] Spencerville 10’06.00”

5 Aiden Robey Allen East 10’00.00”

6 Cole Gorman [171] Lincolnview 9’00.00”

Boys Final Rankings: Columbus Grove 138.5, Lincolnview 129.5, Bluffton 106.5, Paulding 75, Crestview 65, Spencerville 51, Allen East 35, Ada 30, Jefferson 16

Girls Final Rankings: Columbus Grove 211, Spencerville 143, Lincolnview 79.5, Bluffton 72, Allen East 54, Paulding 48, Ada 39.5, Crestview 32, Jefferson 19